Milovníci jízdních kol a přírody se dočkali. Hornoplánský projekt 7 dní na kole byl zahájen

Jednadvacet cyklotras, nespočet zážitků… Nejvýše položené město Jihočeského kraje Horní Planá spustilo projekt, který již od zveřejnění prvních informací vzbuzoval pozornost. Má název 7 dní na kole a zacílen je jak na vášnivé a náročné cyklisty, tak rodiny, které si chtějí užít pohodovou cyklodovolenou.

„Cyklisté Hornoplánsko milují. A já se jim samozřejmě nedivím, protože je u nás krásně,“ uvádí starosta Horní Plané Jiří Hůlka a pokračuje: „7 dní na kole navazuje na velmi úspěšné projekty 7 divů světla a Šumavský Everest. Ty byly zaměřeny na pěší turistiku, proto jsme si řekli, že nyní připravíme něco pro cyklisty. Mám z výsledku radost, věřím, že si jednotlivé trasy užijí i místní lidé. Nastavovali jsme je velmi citlivě, aby byly atraktivní a skutečně nabídly nádherné výlety.“

K projektu vyšla poměrně rozsáhlá doprovodná brožura, která se dá pořídit v Kulturním a informačním centru v Horní Plané. Jsou v ní popsané všechny trasy, různé zajímavosti, které by si cyklisté na cestě neměli nechat ujít, fotky i například informace o tom, kde se dá zakoupit občerstvení.

Tréninkovka… i trasy pro nejnáročnější

Projekt 7 dní na kole obsahuje následující trasy: Olšinská trasa, Hůrecká trasa, Okolo vody, K rybníku, Pramen Vltavy, Klidovka, Jasný výhled, Po kanálu, Vltavská trasa, Víkendovka, Na Vítkův hrádek, Královská cesta, Na Český Krumlov, Tréninkovka, Nejvyšší vrcholy, Schwarzenberská, Knížeci stolec, Osmička na Špičáku, Květušínská, Okolo Hořic, Stezka památkami.

Z výše zmíněného vyplývá, že trasy nevedou jen po území Horní Plané, ale účastníky zavedou i daleko za region. Například okruh nazvaný Stezka památkami má délku 100 kilometrů. Zahrnuje mimo jiné Rodný dům Adalberta Stiftera v Horní Plané, kostel Zadní Zvonková, Schwarzenberský plavební kanál, Svatý Tomáš a Vítkův Hrádek, Čertovu stěnu či klášter ve Vyšším Brodě.

„Trasy jsou v brožuře označeny podle náročnosti. Kategorie jsou: rodiny s dětmi, zdatnější cyklisté a nároční sportovci. Pokud se někdo rozhodne projet úplně všechny, přičemž se na místě, které je v mapě vyznačené piktogramem, vyfotí, obdrží u nás symbolickou památku – účastnický certifikát TOUR DE HORNÍ PLANÁ. Je to výzva a já se těším na první borce, kteří ji zdolají,“ usmívá se ředitelka KIC Horní Planá Lucie Roubínová.

 

Samoobslužná servisní stanice

Město letos připravilo pro cyklisty ještě jednu novinku, kterou je servisní stanice CykloHub. Umístěna je před vchodem na radnici. „Jedná se o samoobslužný servisní stojan, který slouží pro různé opravy, údržby a podobně. Využívat jej může kdokoliv, a to v kteroukoli dobu. Stojan obsahuje veškeré kvalitní náčiní a nářadí k údržbě či opravě kola, kočárků, skateboardu a tak dále. K otevření dvířek s nářadím je zapotřebí mince o hodně 10,- Kč, která se dotyčnému vrátí, když dvířka opět uzavře,“ popisuje Lucie Roubínová.