Nová hornoplánská turistická atrakce má úspěch. 36 metrů vysokou rozhlednu na Dobré Vodě, která byla oficiálně otevřena vloni v listopadu, si lidé našli okamžitě. Krásný pohled do širokého okolí, na Lipno či boletický prostor je tahákem i pro návštěvníky z větších dálek.

„Rozhledna se každý víkend plní nadšenci a lidmi, kteří si chtějí užít příjemnou procházku zakončenou výhledem, jenž jinde na Lipensku neuvidí. Je o ni zájem a zdá se, že jsou návštěvníci spokojení, což je samozřejmě moc fajn,“ uvádí ředitelka Kulturního a informačního centra Horní Planá Lucie Roubínová.

„Počítáme s tím, že rozhledna bude mít na turismus v našem městě a okolí výrazný vliv. Je to atraktivní turistický cíl a věříme, že radost dělá i místním občanům,“ pokračuje starosta Horní Plané Jiří Hůlka a dodává, že se město letos bude z hlediska turismu zaměřovat na propagaci novinky a také stále ještě aktuálních projektů z předešlých let. „Jdeme cestou takzvané měkké turistiky, přičemž mě moc těší, že se naše projekty setkávají s pozitivní odezvou. Kromě rozhledny se v posledních dvou letech jedná o Sedm divů světla a Sedm dní na kole.“

Sedm divů světla a Sedm dní na kole navazují na Šumavský Everest, jenž je zaměřený na lidi, kteří mají zálibu v pěší turistice. Nutno říct, že tento projekt je velmi povedený, stále se těší velké oblibě, a to v každém ročním období,“ zdůrazňuje Lucie Roubínová. „Každý, kdo chce Šumavský Everest absolvovat, si v první řadě musí vyzvednout u nás v infocentru vrcholový pas. Na daných místech pak najde zelenou dřevěnou budku a v ní razítko, které si do pasu otiskne. Po zdolání všech cílů obdrží zasloužený certifikát,“ popisuje.

Projekt Sedm divů světla byl zahájen v roce 2020 a je namířený na rodiny s dětmi. Jedná se o hravý zážitek v přírodě, kdy účastníci na každém ze sedmi stanovišť objeví kukátko, skrze které uvidí sedmý div. Všech sedm míst zájemci naleznou pomocí GPS souřadnic, které jsou uvedené v letáčku, jenž je k dostání v infocentru.

Třetí projekt Sedm dní na kole byl představen v roce 2021 a docení ho, jak název napovídá, milovníci cyklistiky a přírody. „K projektu vyšla poměrně rozsáhlá doprovodná brožura s 21 trasami, která se dá pořídit též v našem infocentru. Kromě 21 tras v ní cyklonadšenci naleznou různé zajímavosti, které by si na cestě neměli nechat ujít, fotky i například informace o tom, kde se dá dobře občerstvit,“ dodává Lucie Roubínová.

Turistické informační centrum se v Horní Plané nachází přímo na náměstí, kde se dá také snadno zaparkovat. Právě zde mohou zájemci nechat své auto, když se chtějí vypravit na novou rozhlednu, která je dobře přístupná i pro rodiny s dětmi.

Autor: Václav Votruba, foto: Dan Selucký