Rok 2021 je za námi. Z hlediska města Horní Planá byl dle slov starosty Jiřího Hůlky úspěšný.

V listopadu byla otevřena nová rozhledna na Dobré Vodě. Našli si ji už první turisté?

Již v prvním měsíci jsme měli docela silné víkendy, lidé jezdí, je to znát. Dokonce na rozhlednu vyráží i za škaredého počasí. Plní to svůj účel, kdy jsme chtěli rozšířit nabídku v takzvaném měkkém turismu. Je to opravdu něco, co v okolí není, atraktivita, která nabízí neskutečně krásný výhled do okolí. Je to největší akce, do které jsme se v loňském roce pustili. Dokončení jedenáctiletého úsilí.

Letos jsme pro turisty také připravili zajímavý projekt s názvem 7 dní na kole, který navazuje na 7 divů světla a Šumavský Everest. Jednotlivé trasy jsme vybírali velmi citlivě, aby nabídly nádherné výlety a byly zážitkem. I na něj máme pozitivní odezvu!

Výraznou investiční akcí je přístavba Domu s pečovatelskou službou Horní Planá…

To je opravdu důležitá věc, kdy bude ke stávajícímu bytovému domu přistavěno sedm nových bytů. Vyjde to zhruba na 10 milionů korun a hotovo bude do konce srpna 2022. Zlepšíme tím naši péči o seniory. Horní Planá je specifická tím, že má obrovské správní území. Když starý člověk zůstane sám a nemá možnost dopravy, je odkázán sám na sebe. My mu můžeme nabídnout bydlení v místě, kde má veškerou péči a vše důležité na dosah. Jsem rád, že se podařilo stavbu zahájit.

Proč dosud nedošlo k zahájení přestavby školní jídelny a přístavby školy?

Bohužel jsme nedostali dotaci, takže další pokus proběhne v letošním roce. Naneštěstí mezitím došlo ke skokovému zdražení materiálů, takže rozpočet narostl ze 48 milionů korun na 56 milionů korun. Abychom se do stavby mohli pustit, potřebujeme získat dotaci 20 milionů korun.

Investovali jste vloni do komunikací?

Dokončili jsme rekonstrukci místní komunikace u zahrádek pod Dobrou Vodou. V podstatě jsme museli udělat úplně novou, zhruba třistametrovou komunikaci v ulici. Od Jihočeského kraje jsme získali dotaci na opravu místní komunikace Hůrka – Žlábek. Rozpočet byl 2,9 mil. korun, dotace 1,5 mil. korun. Komunikace je dlouhá přes šest kilometrů, tak nás čekají ještě další tři úseky, kdy se budeme opět snažit získat dotace. Také se podařilo vybudovat novou komunikaci ze Žlábku do Olšova.

Kromě komunikací neustále investujeme například do obnovy vodovodní a kanalizační sítě města, která má dneska hodnotu přes 400 milionů korun. Obnovili jsme tři vrty u jezera, jež se stanou významným vodním zdrojem pro Horní Planou.

Jaké další investiční akce stojí za zdůraznění?

Například generální oprava převozu za zhruba čtyři miliony korun, která by měla být hotová do konce dubna. Pro další fungování převozu má velký význam.

Dokončili jsme zateplení, nové balkony a střechu v posledním neopraveném městském bytovém domě na Sídlišti Míru, čp. 312. Myslím, že vypadá pěkně.

Co mě moc potěšilo, je, že se podařilo získat dotace na nové hasičské auto, a to od státu a Jihočeského kraje. Dodáno by mělo být v první polovině letošního roku, což je skvělé načasování, protože letos budou naši hasiči slavit 150 let od založení.

Jak moc vloni ovlivnil covid-19 město Horní Planá?

Podařilo se nám zorganizovat jedno z prvních očkování seniorů v místě v okrese Český Krumlově. Proočkovanost v této věkové kategorii je kolem 75 procent, což si myslím, že je velmi slušné. Musím vyzdvihnout, že se do očkování třetí dávkou zapojila naše dětská lékařka, za což jsem moc rád. Starším lidem to skutečně pomáhá, nemusí nikam jezdit. Zaslouží naše poděkování.

Co se týká kultury, tak bohužel opět byly zrušeny některé akce. Jednalo se především o pouť a Traktoriádu. Na letošní rok chystáme všechny naše tradiční akce a doufáme, že je konečně budeme moci udělat. Jejich příprava je náročná, trvá zhruba čtyři až pět měsíců. Už se na ně moc těšíme!

A jak tedy uplynulý rok 2021 hodnotíte?

Na to, jak jsme byli vystrašení z toho, co přinese druhá vlna epidemie, si myslím, že to dopadlo dobře. Městu se v podstatě dařilo splnit vše, co jsme si předsevzali. Rok 2021 byl tedy poměrně úspěšný. A úspěšná byla i letní turistická sezóna, což je pro město důležité. Snad takové budou i aktuální zimní měsíce.

Autor textu a fotografií: Václav Votruba